
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 330 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Thickness | 330.2 µm |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Dielectric | JB |
Stock: 245
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10668
Ext.Price$0.10668
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10668 | $0.10668 |
| 10 | $0.05947 | $0.59470 |
| 50 | $0.04205 | $2.10250 |
| 100 | $0.03673 | $3.67300 |
| 500 | $0.03179 | $15.89500 |
| 1000 | $0.02751 | $27.51000 |
| 3000 | $0.02381 | $71.43000 |
| 5000 | $0.02061 | $103.05000 |
| 10000 | $0.01784 | $178.40000 |
